pic pic pic pic pic
مرکز مدیریت راه های کشور
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای


اطلاعیه سایت 141 راجع به ایام اربعین

بسم الله الرحمن الرحیم

هرساله حرکت خیل عظیم زائرین و مشتاقان اهل‌بیت به‌ویژه امام حسین (ع) در ایام اربعین حسینی از اقصی نقاط کشور و کشورهای همسایه به‌سوی پایانه‌های مرزهای عراق صورت می‌گیرد. لذا با عنایت به اهمیت معنوی و سیاسی این حرکت عظیم جهانی و لزوم تکریم زائران سیدالشهدا در نظر است اقدامات شایسته‌ای برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین اباعبدالله(ع) صورت بگیرد.

جابجایی زائران اربعین از طریق 4 مرز خسروی (در ساعت‌های محدود باز بودن آن)، چزابه، شلمچه و مهران صورت می‌گیرد.

به دلیل تقاضای بالای زائرین در اوج دوره بازگشت و همچنین وجود تعداد محدود مسیرهای بازگشت از مرزهای مهران و خسروی، طرح پايانه معين در مرزهای خسروی و مهران اجرا می‌گردد. پايانه معين به شهرهایی اطلاق می‌شود که به‌عنوان واسط و پشتیبان ارائه خدمات حمل‌ونقلی مطلوب‌تر و مرکز اصلی توزیع زائرین در مسیر بازگشت می‌باشند.

توجه فرماييد كه در بازه 6 روزه 24 مهرماه لغایت 29 مهرماه توزیع سرویس‌دهی ناوگان عمومی به زائرین بازگشتی به‌جای اینکه مستقیماً از مرز مهران یا خسروی صورت بگیرد به‌صورت دومرحله‌ای انجام خواهد گرفت؛ یعنی ابتدا زائرین با توجه به مقصد نهایی خود با سرویس‌های خطی به شهرهای معين منتقل و از شهرهای معين با استفاده از ناوگان حمل‌ونقل عمومی به شهرهای خود عزیمت خواهند کرد.

در دوره اوج سفر با توجه به محدودیت‌های موجود در تعداد ناوگان اتوبوس فعال در كشور، سه شهر همدان، اندیمشک و کرمانشاه به‌عنوان شهرهای معين مورداستفاده قرار می‌گیرند يعني در مسير سفرهاي بازگشتي از 24 مهر لغايت 29 مهرماه سرویس‌دهی ناوگان عمومی به زائرین ابتدا از مرز مهران به اين شهرها صورت مي¬گيرد و سپس با تغيير وسيله در سرويس دوم و نهايي زائران از اين سه شهر به شهر اصلي مقصد منتقل می‌شوند.

با توجه به توضیحات فوق سرویس‌دهی ناوگان عمومی جهت جابجایی زائرین مراسم اربعین حسینی (ع) به‌صورت جدول زیر خواهد بود.


مرزها شهر معین شهرها
مرز مهران همدان قم، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی
کرمانشاه البرز، گیلان، کردستان، قزوین، سمنان، زنجان، تهران، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی
اندیمشک چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، مرکزی، لرستان
مرز چزابه اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، یزد، سمنان، تهران
مرز شلمچه اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، تهران
مرز خسروی زمان تردد از مرز از ساعت 8:00 صبح لغایت 16:00 به مدت 8 ساعت پیش‌بینی می‌گردد(در صورت اعلام کمیته امنیتی مشترک تغییر ساعات بر استان اعلام و اعلان خواهد شد.)
شایان‌ذکر است که پیش‌فروش سرویس شرکت‌ها و سرویس‌های دربستی در بازه 6 روزه 24 مهرماه لغایت 29 به کلیه مقاصد کشور در طول دوره طرح ممنوع می‎باشد.

طی سه روز اوج بازگشت (26 لغایت 28 مهرماه) مسیرهای جاده‌ای از مهران به ایلام و از سه‌راهی شباب به حمیل یک‌طرفه خواهند شد و سرویس‌های خطی، از مسیر جایگزین ایلام-ملکشاهی-مهران و کرمانشاه-اسلام آباد-ایلام برای بازگشت به مهران استفاده خواهد شد.

طبق مصوبه ستاد اربعین، اتوبوس‌های دربستی یکسره برای ناوگان ترانزیتی تا 25 مهرماه امکان رفتن به عراق را دارند و لازم است بعد از خروج از مرز ظرف ۲۴ ساعت به کشور برگردند و در ایام اوج یعنی بین 24 مهر تا 29 مهر، باید در خدمت جابجایی دیگر زائران باشند. ضمنا استفاده از اتوبوس دربستی دوسره جز در موارد معدود امکان‌پذیر نیست.

از تاریخ 17 مهرماه برای ناوگان عمومی مسافری و وسایل نقلیه شخصی امکان خروج و ورود به کشور صرفاً از طریق مرز چزابه امکان‌پذیر خواهد بود.

ارتباط با ما
نشانی: بلوار كشاورز، خيابان فلسطين، خيابان دمشق، شماره 17 مرکز مدیریت راه های کشور تلفن تماس : 141 pic pic pic picTop